Szklarska Poręba
44 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegoweg0 - polskie zwycięstwo!

Po ośmiu latach przerwy, dopiero drugi raz w tym wieku, Polak pierwszy na mecie Biegu Piastów na głównym dystansie. Reprezentant i mistrz Polski Dominik Bury wywalczył zwycięstwo po wspaniałej walce z rywalami z Niemiec i Czech. Wśród kobiet bezkonkurencyjna Klara Moravcova z Czech. Rekordowa frekwencja na mecie: 1619 osób!

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.44 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegoweg0 - polskie zwycięstwo!

Bieg Piastów rozegrano jak zawsze na pięknych trasach w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Zawodnicy będą pamiętać go do końca życia! Szalał wiatr, śnieg zasypywał trasę. Biegło się ciężko, ale atmosfera była znakomita i bardzo motywująca. Stawiany w gronie faworytów reprezentant Polski, 23-letni Dominik Bury z Istebnej od początku był w czołowej grupie, a o jego zwycięstwie zadecydował finisz. Za metą mówił, że wiele zawdzięcza świetnej współpracy z trenerem kadry narodowej Lukasem Bauerem. Jej efekty widać od początku sezonu. Dominik Bury odniósł kilka sukcesów, zdobył m. in. punktowane miejsce w prestiżowym Tour de Ski, zaliczanym do Pucharu Świata, jak również mistrzostwo kraju w biegu dystansowym.

Ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Piastów Pavel Ondrasek zajął siódme miejsce, wyprzedzony został przez drugiego Polaka Kacpra Antolca.

W rywalizacji pań po raz kolejny w tym sezonie w Jakuszycach rewelacyjną formę zaprezentowała Klara Moravcova, która o prawie dwie minuty pokonała swoją młodszą o 13 lat rodaczkę Annę Sixtovą.

- Było bardzo ciężko, ale teraz jestem bardzo, bardzo szczęśliwa! - mówiła na mecie Klara Moravcova. - Warunki na trasie – z powodu pogody – były bardzo trudne, tory zawiewał śnieg. Najtrudniejszy odcinek był na Samolocie.

Prawie pół godziny później finiszowała najlepsza Polka Jadwiga Grynkiewicz. Ta jedna z najlepszych na świecie zawodniczek wśród pięćdziesięciolatek pobiegła wprost fenomenalnie! Tuż za nią ukończyły bieg 21-letnia Kamila Boczkowska i 38-letnia Anna Gałek, które także zaprezentowały się imponująco.

Warunki były trudne, ale najważniejsze, że nie brakowało śniegu. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów skrócili wprawdzie trasę z 48 km do 42 km, ale wobec problemów ze śniegiem w innych krajach i tak mogą mówić o przychylności aury. W tym sezonie z powodu niekorzystnej aury odwołano biegi Worldloppet w Niemczech, Austrii, Finlandii, Estonii i Japonii.

Bieg Piastów na głównym dystansie cieszył się znakomitą frekwencją. Na trasę wyruszyło 1635 zawodników z 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Do mety dotarło 1619, co oznacza rekord w 44-letniej historii Biegu Piastów. Poprzedni wynosił 1592 osoby i został ustanowiony w 2009 roku, po wejściu Biegu Piastów do Worldloppet.